Audyt ATEX to najefektywniejszy sposób inwentaryzacji poziomu bezpieczeństwa instalacji co w efekcie pozwala na wskazanie obszarów wymagających podjęcia działań. Raport z audytu umożliwi skoncentrowanie się na zadaniach, które najskuteczniej i najszybciej zmniejszą ryzyko wybuchu i pożaru w Twoim zakładzie. Dzięki takiemu podejściu można wyznaczyć najistotniejsze do przeprowadzenia działania przy jednoczesnym uwzględnieniu priorytetów ich wdrożenia i rozłożyć je w czasie, co jest istotne szczególnie przy wdrażaniu zmian wymagających inwestycji finansowych.
Audyt ATEX weryfikuje czy przedmiotowa instalacja lub w niektórych przypadkach cały zakład spełnia wymogi dyrektywy (1999/92/WE ATEX User). Dyrektywa ta odnosi się do minimalnych wymagań dotyczących poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, którzy są narażeni na ryzyko przebywania w środowiskach potencjalnie wybuchowych.
Podczas audytu specjaliści zapoznają się i oceniają prowadzone procesy produkcyjne, szczególnie w kontekście obowiązującej klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem (zobacz dlaczego jest to bardzo istotna część oceny), zastosowanego wyposażenia oraz zabezpieczeń i procedur bezpieczeństwa. Audyt instalacji ATEX zawiera również niezwykle ważny proces weryfikacji zabudowanych urządzeń w kontekście już wyznaczonych stref Ex. Bez prawidłowej weryfikacji i przeglądu urządzeń, rzetelna weryfikacja poziomu bezpieczeństwa instalacji jest praktycznie niemożliwa.
Wynikiem audytu jest raport podsumowujący poziom bezpieczeństwa instalacji natomiast zgromadzone informacje stanowią podstawę do ewentualnej reklasyfikacji stref zagrożenia wybuchem oraz finalnego opracowania Oceny Ryzyka Wybuchu.
W wyniku naszych prac nie otrzymasz zalecenia: "Należy przeprowadzić weryfikację doboru urządzeń do stref zagrożenia wybuchem". My zawsze to wykonujemy.
Wówczas mamy zazwyczaj kilka możliwości. W naszej wieloletniej praktyce stwierdzenie mówiące, że należy wymienić urządzenie na nowe, dostosowane do stref Ex, jest zawsze ostatecznością.
Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu w ocenie urządzeń elektrycznych oraz nieelektrycznych przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, możemy zazwyczaj zaproponować alternatywne, bardziej atrakcyjne kosztowo rozwiązania, np: Ocena Ryzyka Zapłonem (OZZ)
ADRES I SIEDZIBA
Instytut Bezpieczeństwa Przemysłowego sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13,
40-007 Katowice
NIP: 9542883644
REGON: 540896834
KRS: 0001155333