Ocena Zagrożenia Wybuchem to dokument, który ma na celu klasyfikację pomieszczeń w obiektach, gdzie prowadzone są procesy technologiczne z użyciem substancji mogących tworzyć z powietrzem atmosfery wybuchowe. OZW ( Ocena Zagrożenia Wybuchem) jest wymagana rozporządzeniem - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.
analizę procesów prowadzonych w pomieszczeniach pod kątem tj. zagrożenia wybuchem wraz z identyfikacji wykorzystywanych substancji,
opracowanie klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem ( strefy Ex) wraz z prezentacją graficzną,
wskazanie czynników mogących zainicjować zapłon a będących wewnątrz lub w bezpośrednim otoczeniu analizowanej przestrzeni,
określenie czy analizowana przestrzeń jest klasyfikowana jako zagrożona wybuchem.
W każdej lokalizacji, gdzie realizowane są procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących tworzyć wybuchowe mieszaniny, obowiązkowe jest przeprowadzenie OZW. Zarówno właściciele, jak i zarządcy oraz użytkownicy takich obiektów muszą spełnić ten wymóg.
Obowiązek sporządzenia OZW spoczywa na pracodawcy i jest regulowany przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów. Wykonać ocenę może projektant, inwestor lub osoba decydująca o procesie technologicznym.
Ocena zagrożenia wybuchem ma na celu zidentyfikowanie miejsc i warunków, w których może dojść do powstania atmosfery wybuchowej. Dzięki temu możliwe jest opracowanie scenariuszy uwolnienia substancji palnych. Na podstawie oceny, można przeprowadzić klasyfikację pomieszczeń, określając, czy są one zagrożone wybuchem, a następnie wdrożyć odpowiednie działania zgodne z przepisami prawa. Ocena Zagrożenia Wybuchem pozwala również ustalić, czy istnieją strefy zagrożenia wybuchem i czy należy podjąć dodatkowe kroki, takie jak przygotowanie Oceny Ryzyka Wybuchu oraz Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem (DZPW).
Właściciele, zarządcy oraz użytkownicy obiektów, w których odbywają się procesy technologiczne z użyciem materiałów tworzących mieszanki wybuchowe, są zobowiązani do przeprowadzenia oceny wynika to z § 37 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
ADRES I SIEDZIBA
Instytut Bezpieczeństwa Przemysłowego sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13,
40-007 Katowice
NIP: 9542883644
REGON: 540896834
KRS: 0001155333