Oferta oceny urządzeń Ex 

 

Skierowana jest do producentów urządzeń oraz użytkowników. Ocena ma na celu wykazanie zgodności ocenianych urządzeń lub zestawów urządzeń z wymaganiami Dyrektywy ATEX ( 2014/34/UE). 

 

Potrzeba oceny urządzeń w zakresie występowania efektywnych źródeł zapłonu oraz wynikającej z tego konieczności zastosowania odpowiednich środków ochronnych wynika z obowiązków nakładanych na producentów urządzeń Ex. Ocenie mogą podlegać zarówno urządzenia elektryczne jak i nieelektryczne. 

 

Ocena urządzeń elektrycznych.

 

W odróżnieniu od urządzeń nieelektrycznych, urządzenia elektryczne w zasadzie zawsze (z drobnymi wyjątkami) muszą posiadać wdrożony rodzaj wykonania przeciwwybuchowego. W przypadku gdy nie ma konieczności prowadzenia certyfikacji obowiązkowej urządzenia, producent i tak jest zobowiązany do wykazania zgodności konstrukcji urządzenia z wymaganiami Dyrektywy ATEX. Oferowana przez nas ocena urządzeń elektrycznych Ex prowadzona jest na zgodność z wymaganiami dyrektywy oraz norm zharmonizowanych wypełniając tym samym podstawowy obowiązek producenta. Ocena w połączeniu z opracowaną dokumentacją (instrukcją obsługi) wraz z wynikowymi warunkami bezpiecznej eksploatacji urządzenia stanowi komplet dokumentacji producenta urządzenia Ex.

 

Ocena urządzeń nieelektrycznych.

 

Bez względu na kategorię urządzenia nieelektrycznego i tym samym na konieczność lub jej brak prowadzenia procesu certyfikacji obowiązkowej urządzeń w jednostce notyfikowanej, producent urządzenia nieelektrycznego lub zestawu urządzeń Ex jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny zagrożenia zapłonem. Ocena urządzeń nieelektrycznych ma na celu zbadanie występowania efektywnych źródeł zapłonu z uwzględnieniem odpowiednich stanów pracy urządzenia oraz potwierdzenie poziomu zabezpieczenia urządzenia. Wynikiem oceny urządzeń nieelektrycznych jest określenie wynikowych warunków bezpiecznej pracy urządzenia co zostaje potwierdzone w: oznakowaniu urządzenia oraz określeniu szczególnych warunków jego stosowania. 

 

Ocena Zagrożenia Zapłonem.

 

Ocena Zagrożenia Zapłonem jest procesem oceny urządzeń nieelektrycznych lub zestawu urządzeń mającym na celu zbadanie prawdopodobieństwa występowania efektywnych źródeł zapłonu z uwzględnieniem stanu pracy urządzeń.  W wyniku prowadzonej analizy identyfikowane są wymagane środki ochronne w celu zapewnienia wymaganego poziomu zabezpieczeń.

 

Ocena Zagrożenia Zapłonem (OZZ) jest konieczna do wykonania w przypadku oceny urządzeń nieelektrycznych oraz zestawów urządzeń.

 

Korzyści wynikające z wykonania Oceny Zagrożenia Zapłonem (OZZ):

 

  • Identyfikacja potencjalnych źródeł zapłonu: Ocena pozwala zidentyfikować wszelkie możliwe źródła zapłonu, takie jak iskry, gorące powierzchnie, wyładowania elektrostatyczne itp.

  • Minimalizacja ryzyka wybuchu: Poprzez eliminację źródeł zapłonu, można znacząco zmniejszyć ryzyko zapłonu atmosfery wybuchowej, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie.

  • Zgodność z przepisami prawnymi: Przeprowadzenie oceny zagrożenia zapłonem oraz zastosowanie odpowiedniego modułu oceny zgodności pomaga w spełnieniu wymagań przepisów dotyczących bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, takich jak dyrektywa ATEX, co pozwala uniknąć sankcji prawnych i finansowych.

  • Ochrona zdrowia i życia pracowników: Przeprowadzenie prawidłowej oceny zagrożenia zapłonem pozwala ze strony producenta na skuteczne zdefiniowanie warunków bezpiecznej eksploatacji urządzenia. W efekcie minimalizuje to ryzyko wypadków i poważnych urazów, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników urządzeń.

 

 

 

Oceny urządzeń Ex

 

ADRES I SIEDZIBA

 

Instytut Bezpieczeństwa Przemysłowego sp. z o.o.

ul. Uniwersytecka 13,

40-007 Katowice

 

NIP: 9542883644

REGON: 540896834

KRS: 0001155333

KONTAKT


biuro@ibpex.pl
 +48 791 494 125