W naszej ofercie znajdziecie Państwo kompleksowe i racjonalne podejście do ochrony przed atmosferami wybuchowymi oraz klasyfikacji stref Ex. Posiadamy 20 letnie doświadczenie pozwalające na skuteczną klasyfikację stref zagrożenia ( strefy Ex) w projektach oraz optymalizację bezpieczeństwa instalacji. Minimalizujemy ryzyko wybuchu, co przekłada się na oszczędności.
Prace w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego to: klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem (strefy ATEX), analizę stanu obecnego oraz weryfikację istniejących stref. Naszym celem jest rzetelna i fachowa klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem oraz poprawa bezpieczeństwa. Takie właśnie działanie przekłada się na redukcję kosztów i zwiększenie efektywności instalacji procesowych.
Klasyfikacja Ex to proces identyfikacji i podziału obszarów w miejscu pracy na strefy, w których występuje ryzyko powstania atmosfery wybuchowej. Celem tej klasyfikacji jest określenie, jakie środki bezpieczeństwa są wymagane w poszczególnych strefach, aby zapobiec wybuchom i minimalizować ich skutki.
na etapie projektu – umożliwia korektę błędnych założeń (redukcja nakładów) oraz precyzyjny dobór urządzeń przeciwwybuchowych.
na działającym obiekcie -analiza obecnej sytuacji i opracowanie koncepcji mającej na celu zapobieganie powstawaniu atmosfer wybuchowych. Naszym priorytetem jest zmniejszenie obszarów zagrożonych wybuchem oraz ograniczenie ich zasięgu przez wdrażanie szeregu rozwiązań, co bezpośrednio przekłada się na wzrost bezpieczeństwa oraz redukcję kosztów związanych z zakupem sprzętu.
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa występuje ciągle, przez długi czas lub często.
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa może wystąpić podczas normalnej pracy .
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa jest mało prawdopodobna i występuje tylko przez krótki czas.
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa z palnych pyłów występuje ciągle, przez długi czas lub często.
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa z palnych pyłów może wystąpić podczas normalnej pracy.
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa z palnych pyłów jest mało prawdopodobna i występuje tylko przez krótki czas.
Klasyfikacja stref umożliwia zastosowanie odpowiednich środków ochronnych, takich jak sprzęt przeciwwybuchowy, systemy detekcji czy procedury awaryjne.
Wyznaczanie stref zagrożenia wybuchem jest bardzo istotnym elementem procesu oceny ryzyka, gdyż z klasyfikacji stref wynikają daleko idące konsekwencje w odniesieniu do stosowanego sprzętu, urządzeń i procedur.
Rzetelnie i właściwie przeprowadzona klasyfikacja stref zagrożenia wybuchem (strefa ATEX) oraz wdrażanie rozwiązań w pierwszej warstwie zabezpieczeń pozwala w wielu przypadkach na znaczne ograniczenia kosztów wynikających z zastosowania zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych.
Dyrektywa 1999/92/WE (ATEX USERS) stawia wymagania i obligują pracodawcę do wyznaczenia i oznakowania stref zagrożenia wybuchem Ex oraz wyposażenia miejsc pracy w urządzenia dostosowane do występujących w nich zagrożeń. Odpowiednie wyznaczenie stref (klasyfikacja stref), jak również właściwy dobór urządzeń do tych stref są kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.
ADRES I SIEDZIBA
Instytut Bezpieczeństwa Przemysłowego sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13,
40-007 Katowice
NIP: 9542883644
REGON: 540896834
KRS: 0001155333