identyfikacja występujących substancji palnych i weryfikacja związanych z nimi procesów technologicznych - żeby móc poprawnie diagnozować poziom bezpieczeństwa instalacji należy poznać prowadzone procesy technologiczne i związane z nimi substancje, należy zbadać również rutynowe praktyki obsługi. Podczas tej części audytu weryfikacją objęte są również źródła emisji. Stanowi to podstawę dla wstępnej weryfikacji klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem. Czyli działamy w pierwszej warstwie zabezpieczeń. Weryfikujemy również możliwości zastosowania, jakże skutecznych zabezpieczeń prowadzących do ograniczenia emisji substancji palnych. Skuteczne działania w tym obszarze niejednokrotnie spowodowały znaczne oszczędności dla naszych klientów.
weryfikacja pod kątem występowania źródeł zapłonu - następnym obszarem któremu z uwagą się przyglądamy to występowanie źródeł zapłonu. Poddajemy przeglądowi zabudowane urządzenia i prowadzone procesy technologiczne. Weryfikujemy ich należyty dobór do istniejących stref zagrożenia wybuchem a jednocześnie uwzględniamy możliwe zmiany w tym obszarze wynikające z wniosków roboczych audytu w pierwszej warstwy zabezpieczeń. Weryfikacja urządzeń to nie tylko sprawdzenie tabliczki oznaczeniowej i weryfikacja czy urządzenie jest „Ex-owe” czy też nie. Sprawdzamy również m.in.: przewidziane przez producenta warunki zabudowy, zgodność zastosowania z przeznaczeniem czy zgodność eksploatacji z określonymi szczególnymi warunkami stosowania urządzeń jak również zgodność z wymaganiami norm. Dla urządzeń iskrobezpiecznych.
weryfikujemy również sposób realizacji obwodów iskrobezpiecznych oraz ich dokumentację. W obszarach gdzie jest to technicznie możliwe przeprowadzamy „kontrolę z bliska” zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 60079-17. W zakresie tej części audytu jest również wstępna weryfikacja zabudowanych urządzeń, pierwotnie nieprzeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Nasze doświadczenie w zakresie badań i oceny urządzeń pozwala nam na sprawną, wstępną ocenę urządzeń co do możliwości ich dalszego wykorzystania.
kolejnym etapem audytu jest weryfikacja zastosowanych środków i systemów ochronnych - w tym obszarze weryfikujemy czy zastosowane zabezpieczenia są zabudowane prawidłowo, czy ich dobór został stosownie potwierdzony. Tam gdzie jest to możliwe przeprowadzamy również weryfikację ich doboru oraz zasięgi oddziaływania.
Wynikiem i podsumowaniem audytu ATEX jest w rzeczywistości robocza ocena ryzyka wybuchu która jest narzędziem skutecznie podsumowującym stan bezpieczeństwa instalacji. W naszej praktyce, każdy zakres prac którego częścią jest ocena ryzyka wybuchu dla istniejącej instalacji jest poprzedzony przeprowadzeniem audytu ATEX.
Audyt ATEX to proces prowadzony na obiekcie, ściśle związany z wizją lokalną, odnoszący się do stanu istniejącego a nie jedynie przegląd dokumentacji, zza ekranu monitora komputerowego. Tylko kompleksowe podejście do przeglądu poziomu bezpieczeństwa instalacji pozwala na wyciąganie produktywnych wniosków i podejmowanie działań co do jego dalszej poprawy.
ADRES I SIEDZIBA
Instytut Bezpieczeństwa Przemysłowego sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13,
40-007 Katowice
NIP: 9542883644
REGON: 540896834
KRS: 0001155333